Prima ninsoare din zona noastră a fost doar așa să anunțe că vine sezonul rece. Stratul subțire de zăpadă așternut și la Craiova nu a rezistat decât câteva ore pentru că afară nu a fost prea frig. Meteorologii anunță zile mohorâte și ploioase în Oltenia.
Temperaturile minime de noaptea trecută au oscilat în jurul valorii de zero grade, așa că zăpada căzută nu a rezistat prea mult pe sol.
Urmează o perioadă mohorâtă și bogată în precipitații, nu neapărat sub formă de ninsoare. În ceea ce privește temperaturile, acestea se vor încadra în media perioadei pe care o traversăm, adică nu va fi foarte frig.
Un lucru este cert, precipitațiile ce au căzut și vor urma să cadă, au rezolvat problema deficitului de umiditate din sol.