Victorie după 16 ani

După 16 ani de așteptare, Universitatea Craiova a reușit să învingă cu scorul de 2 – 1 formația bucureșteană FCSB, după o bună prestație, în special în repriza a doua.

Fanii olteni, în număr destul de mare au luat cu asalt porțile stadionului ”Ion Oblemenco”, care s-a dovedit a fi neîncăpător. Prima repriză a debutat cu un autogol al oltenilor, aparținând lui Kelich, care a marcat în proprie poartă la o minge respinsă de portarul Pigliaceli, la șutul lui Tănase. La pauză s-au purtat discuții în vestiar și echipa olteană a apărut pe teren cu o față nouă. Astfel, după numai 5 minute de joc, Craiova a marcat prin atacantul Kolich, care s-a dovedit deosebit de eficient de la venirea la Craiova. În minutul 74 mijlocașul Fedele l-a executat pe portarul oaspeților cu un șut bine plasat. Craiova a avut ocazia să mai înscrie, însă același Kolich a ratat o lovitură de la 11 metri, acordat de arbitru la un henț comis pe linia porții de fundașul Jr. Moraes.

Următorul meci este programat vineri, de la ora 21.00, pe terenul celor de la Astra Giurgiu.